logo

logo

NOWA i JEDYNA grupa gdzie można nas znaleźć! :) ZAPRASZAMY!!

NOWA i JEDYNA grupa gdzie można nas znaleźć! :) ZAPRASZAMY!!
NOWA i JEDYNA grupa gdzie można nas znaleźć! :) Dzielimy się wiedzą dla dobra zwierząt, które kochamy! ZAPRASZAMY!!!

wtorek, 4 czerwca 2013

O ściółce i sprzątaniu

http:www.facebook.com/groups/chomiki.nasza.pasja/

https://www.facebook.com/groups/chomiki.nasza.pasja/


Wiele osób zadaje sobie pytanie 'co z tą ściółką?'

Odpowiem najlepiej jak potrafię. Chyba każdy opiekun chomika zdaje sobie sprawę, że chomiki w naturze żyją w norach pod ziemią. Drążą korytarze w których śpią, gromadzą zapasy, chowają młode i załatwiają swoje potrzeby. Tak jest im dobrze i bezpiecznie. Dlaczego nie dać chomikom tej możliwości w domu?! Oczywiście że dać! Co prawda ziemia nie sprawdza się jako domowa ściółka (i nie może być jako taka używana z wielu powodów), ale warstwę do budowy nory można zapewnić dając grubą warstwę innych naturalnych ściółek. Najlepiej użyć w tym celu ściółki lnianej, konopnej, lub odpylonej/odżywiczonej drzewnej - każdej z dodatkiem siana i ziół. Takie ściółki są naturalne, dobrze chłoną wilgoć i pozwalają na bezpieczne kopanie korytarzy. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie wełny drzewnej. 

Odpowiednią ściółką dla chomika absolutnie nie jest żwirek drewniany, betonitowy ani silikonowy! - nie pozwala na kopanie, kaleczy drobne chomicze łapki. Co więcej - żwirek bentonitowy po zamoczeniu tworzy duże, lepkie grudy - lepiej nie myśleć, co by było, gdyby zwierzątko je zjadło.... Żwirek silikonowy jest jeszcze gorszy - nie dość, że się skleja, to jeszcze jest wyprodukowany z materiału sztucznego i może być śmiertelnie niebezpieczny! Nie używamy również wszelkiego rodzaju "watek", "kołderek dla chomika" czy sztucznych włókien. Do wyścielenia gniazda najlepiej nadaje się siano.

Dobra warstwa ściółki to gruba warstwa ściółki :) Ile?

To też często zadawane pytanie. Odpowiem: jak najwięcej! Zaleca się warstwę ściółki minimum 10cm, a najlepiej 20cm i więcej. Taka grubość pozwala na wprowadzenie "chomiczej inżynierii" do mieszkanka zwierzaka oraz daje mu wiele radości i wygody.Jak często trzeba sprzątać?

Jeżeli klatka jest odpowiedniej wielkości (a to nasz obowiązek! - co najmniej 80x40 dla chomika syryjskiego i 60x40cm dla karłowatego) i mamy odpowiednią dla chomika grubość ściółki - ok. 10-20cm, a chomik załatwia się do kuwety - to wtedy sprząta się dość rzadko. Codziennie sprzątamy "toaletkę" chomika - miejsce gdzie się załatwia (np. kuwetę z piaskiem dla gryzoni), resztę ściółki wymieniamy partiami, co ok. miesiąc usuwając część zabrudzonej miejscowo ściółki i dosypując świeżej. Kontrolujemy czy aby w klatce nie ma żadnych nieproszonych gości (np. moli spożywczych). Rzadko wymieniamy całość ściółki - niszczymy tym zapach chomiczego domu i stresujemy gryzonia. W innych dniach niż wymiana ściółki powinno się tez odbywać mycie wyposażenia chomiczego lokum. Zmiana lokatora, choroba chomika 
bądź 'nieproszeni goście' w spiżarni chomika - wtedy wymienia się całość ściółki.

Wystarczy tylko kilka ruchów łopatki i już chomicza toaleta jest znowu czysta!